Üslup Kelime Anlamı Nedir? Nasıl Yazılır? TDK.

0
5975
Üslub, Uslup Uslub şeklinde sık yanlış yazılan Kelimesinin Anlamı, Nedir, Nasıl Yazılır Sorusunun Cevabı ve TDK, Türkçe, Karşılığı Üslup

Gündelik hayatımızda birçok kelime karşımıza çıkıyor. Karşımıza çıkan farklı kelimelerden bazılarını ilk defa duyuyoruz. Karşımıza çıkan bazı kelimeleri sık sık duyuyoruz. Karşılaştığımız bazı kelimeler ise sık sık olmasa da daha önce birkaç kez duymuş olduğumuz kelimeler oluyor. Gündelik hayatımızda sık sık karşılaştığımız, hiç karşılaşmadığımız veya birkaç kez karşılaşmış olduğumuz kelimeler anlamı nedir ve nasıl yazılır gibi sorularla tereddüt etmemize neden olabiliyor. Üslup kelimesi de doğru nasıl yazılır ve anlamı nedir gibi sorularla tereddüde düşmemize neden olan kelimeler grubu içerisinde yer alıyor. Üslup TDK sözlüklerinde nasıl yazılır ve anlamı nedir gibi sorular nedeniyle merak edilerek sık sık aratılan bir kelime.

Üslub, Uslup Uslub şeklinde sık yanlış olarak kullanılan kelimeler grubunun içerisinde yer alıyor. Üslup.

Tereddüde düşmemize neden olan kelimeler grubu içerisinde yer alan üslup kelimesi farklı anlamlara sahip. Üslub, uslup, uslub şeklinde sık sık yanlış olarak yazılan kelimenin doğru yazılışı farklı. Kelimenin doğru yazılışı “üslup” şeklinde. Genel olarak yazılışı yanlış tahmin edilen kelime için TDK Güncel Türkçe Sözlük’te verilen birkaç tanımlama bulunuyor. Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük üslup kelimesi için 3 farklı tanımlama vermiş. TDK Güncel Türkçe Sözlük’te üslup kelimesi için verilmiş tanımlamalarla birlikte cümle içinde kullanımı örnekleri de verilmiş.

Üslub, uslup, uslub şeklinde yanlış şekilde yazılan kelime TDK karşılığı merak edilen kelimeler içerisinde yer alıyor. Üslup.

Üslup kelimesi için Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük’te verilen ilk tanımlama “Anlatma, oluş, deyiş veya yapış biçimi, tarz.” şeklinde. TDK Güncel Türkçe Sözlük’te üslup kelimesi için verilmiş ikinci tanımlama “Bir sanatçıya, bir çağa veya bir ülkeye özgü teknik, renk, biçimlendirme ve söyleyiş özelliği, biçem, stil.” şeklinde. Üslup kelimesi için Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük’te verilmiş 3. ve son tanımlama “Sanatçının görüş, duyuş, anlayış ve anlatıştaki özelliği veya bir türün, bir çağın kendine özgü anlatış biçimi, biçem, tarz, stil.” şeklinde.

Üslup Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

Üslup kelimesi için Türk Dil Kurumunda verilmiş 3 tanımlamanın her biri için cümle içerisinde kullanılışına verilmiş birer örnek bulunuyor. Üslup kelimesinin cümle içerisinde kullanılışına verilen ilk örnek “Akşam içinde en büyük üstatların eserleri kadar mükemmel ve muhteşem olan tabiat bize bir eda ve üslup dersi verir. -A. Ş. Hisar.” şeklinde. Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük’te Üslup kelimesinin cümle içerisinde kullanılışına verilen ikinci örnek şu şekilde. “Bu üslup ruhumun yazıma akseden hâletini gösteriyor. -R. H. Karay.” Üslup kelimesinin cümle içerisinde kullanılışına TDK Güncel Türkçe Sözlük’te verilen 3. ve son örnek şu şekilde. “Dili, üslubu, istiareleri, hayalleri herkesinkinden ayrı olan bu eserin mevzusunu bile başkalarınkine benzetmedi. -A. H. Çelebi.

Izdırap Kelime Anlamı Nedir? Nasıl Yazılır? TDK.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.