Tenis Kelime Anlamı Nedir? Nasıl Yazılır? TDK.

0
2047
Tenis Kelimesinin Anlamı, Nedir, Nasıl Yazılır Sorusunun Cevabı ve TDK, Türkçe, Karşılığı

Gündelik hayatımızda birçok kelime karşımıza çıkıyor. Karşımıza çıkan kelimelerden bazılarını ilk defa duyuyoruz. Karşılaştığımız bazı kelimeleri daha önce sık sık duymuş oluyoruz. Günlük hayatımızda karşılaştığımız bazı kelimeleri ise sık sık olmasa da daha önce birkaç defa duymuş oluyoruz. Daha önce hiç karşılaşmadığımız, sık sık karşılaştığımız veya birkaç kez karşılaşmış olduğumuz kelimeler tereddüde düşmemize neden olabiliyor. Gündelik hayatımızda karşılaştığımız bu kelimeler anlamı nedir ve nasıl yazılır gibi sorularla tereddüt etmemize neden olabiliyor. Tenis kelimesi de anlamı ve doğru yazılışı konularında tereddüt etmemize neden olan kelimeler grubu içerisinde yer alıyor. Tenis TDK sözlüklerinde nasıl doğru yazılır ve anlamı nedir gibi sorularla merak edilerek sık sık aratılıyor.

Tenis şeklinde yaygın olarak kullanılan kelimeler grubunun içerisinde yer alıyor.

Gündelik hayatta karşılaştığımız tereddüde düşmemize neden olan kelimelerin anlamı ve doğru yazılışı ile ilgili tahminlerde bulunabilsek de emin olamıyoruz. Tenis kelimesi de anlamı nedir ve nasıl yazılır gibi sorularla akılları karıştırabilen bir kelime. Tenis kelimesi genellikle doğru yazılıyor. Kelimenin doğru yazılışı “tenis” şeklinde. Tereddüt edildiğinde bile doğru yazılışı tahmin edilebilen tenis kelimesinin anlamı kafa karıştırmaya devam edebiliyor. Türk Dil Kurumu tenis kelimesi için bir tanımlama vermiş. Tenis TDK Güncel Türkçe Sözlük’te tanımlaması verilirken cümle içerisinde kullanılışına da örnek verilmiş bir kelime.

Tenis şeklinde doğru şekilde yazılan kelime TDK karşılığı merak edilen kelimeler içerisinde yer alıyor.

Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük tenis kelimesini bir spor terimi olarak tanımlamış. TDK Güncel Türkçe Sözlük tenis kelimesinin kökeninin Fransızca olduğunu belirtmiş. Tenis kelimesi TDK Güncel Türkçe Sözlük’e göre Fransızca “tennis” kelimesinden türetilerek Türkçe’ye girmiş.

TDK Güncel Türkçe Sözlük tarafından tenis kelimesi için verilmiş ilk ve tek tanımlama “Ağla ortasından ikiye bölünen bir alanda tek veya çift oyuncuların raketle karşılıklı vurdukları, çeldikleri topu, belli kurallara göre, karşılanamayacak biçimde birbirlerinin alanına düşürerek sayı kazanmaları esasına dayanan oyun, alan topu.” şeklinde.

Tenis Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük’te tenis kelimesi için verilmiş ilk ve tek tanımlamayla birlikte cümle içerisinde kulanılışına örnek de bulunuyor. TDK Güncel Türkçe Sözlük’te tenis kelimesinin cümle içerisinde kullanılışına verilmiş örnek “Tenis oynarken bileğim burkuldu, berbat, fena acıyor. – P. Safa” şeklinde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.