Türkçe Nedir? Nasıl Yazılır? Büyük mü Yazılır? TDK.

0
78876
Türkçe Kelimesinin Anlamı, Nedir, Nasıl Yazılır Sorusunun Cevabı ve TDK, Türkçe, Karşılığı

Gündelik hayatımızda karşımıza birçok kelime çıkıyor. Karşımıza çıkan kelimelerden bazılarını ilk defa duymuş oluyoruz. Karşımıza çıkan bazı kelimeleri ise önceden pek çok defa duymuş oluyoruz. Duyduğumuz kelimelerle daha önce hiç karşılaşmamış olsak da veya pek çok kez karşılaşmış olsak da tereddüde düşebiliyoruz. Anlamı nedir ve nasıl yazılır gibi sorular tereddüde düşmemize neden olabiliyor. Türkçe kelimesi de yazılışı konusunda tereddüde düşmemize neden olan kelimeler grubunun içerisinde yer alıyor.

türkçe şeklinde yaygın yanlış olarak kullanılan kelimeler grubunun içerisinde yer alıyor.

“Türkçe” konusunda tereddüde düşmemize neden olan sorulardan bazıları “büyük mü olacak küçük mü olacak” ve “bu harf miydi yoksa başka bir harf miydi” şeklinde. Bu sorulara bir örnek olarak “Türkçe kelimesindeki T büyük mü olur küçük mü?” verilebilir.

Türk Dil Kurumu, sitesinde büyük harflerin kullanıldığı yerler başlığıyla yayınladığı yazıda Türkçe kelimesini yazarken “t” harfinin büyük olması gerektiğini belirtmiş.

TDK yayınladığı yazıda Dil ve lehçe adları büyük harfle başlar şeklinde bir uyarıda bulunarak “Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça…” şeklinde örnekler vermiş.

türkçe şeklinde TDK karşılığı merak edilirken çok sık yanlış yazılan bir kelime. Türkçe şeklinde yazılması gerekiyor.

Türk Dil kurumu Güncel Türkçe Sözlük Türkçe kelimesi için iki tanımlama yapmış. TDK Güncel Türkçe Sözlük’te yapılan tanımlamalardan biri “(özel, isim) Genel Türk dili.” şeklinde. Bu tanım için Güncel Türkçe Sözlük’te verilen örnek “Türk yavrusu hıçkırıklarını zapt edemeyerek Türkçe, ben Bulgarca bilmem, dedi. – Y. K. Beyatlı” şeklinde.

TDK Güncel Türkçe Sözlük’te Türkçe kelimesi için yapılan diğer tanımlama “(özel) Türkiye Türkçesi.” şeklinde ve bu tanımlamayla birlikte sözlükte verilmiş bir örnek bulunmuyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.