Trafikte ve Fotoğrafçılıkta Kullanılan Reflektör Nedir?

0
75908
Reflektör Nedir? Fotoğrafçılıkta ve Trafikte kullanılan reflektör ne işe yarar, nedir?

Gündelik hayatımızda birçok farklı terimle karşılaşıyoruz. Karşılaştığımız terimlerden bazılarını ilk defa duyuyoruz bazı terimleri ise az da olsa önceden de duymuş oluyoruz. Hiç duymadığımız veya az duyduğumuz bu terimler anlamı nedir, nasıl yazılır ve ne işe yarar gibi sorularla tereddüde düşmemize neden olabiliyor. Reflektör de bu tür terimler grubunun içerisinde yer alıyor. Reflektör nedir sorusunu sorabiliyor veya bu soruyla farklı yerlerde karşılaşabiliyoruz.

Reflektör nedir? Reflektör terimi fotoğrafçılık ve trafik konularında çeşitli anlamlara sahip bir terim. Bu yazıda reflektörün fotoğrafçılıkta ve trafikte geldiği farklı anlamlar kullanılış örnekleriyle birlikte inceleniyor.

Aynı kelime olsa da reflektör trafikte ve fotoğrafçılıkta farklı manalara gelen bir terim.

Fotoğrafçılıkta kullanılan reflektörlerin örnekleri.

1- Fotoğrafçılıkta Reflektör

Reflektör, fotoğrafçılık terimi olarak incelendiğinde yansıtıcı olan araçlar tanımlamasıyla karşılaşılıyor. Fotoğrafçılıkta, yardımcı ekipmanlar ve aksesuarlar sınıfında bulunan reflektör diğer adı yansıtıcı olan araçlardır.

Reflektörler, ışığı yansıtma özellikleri sayesinde fotoğrafçıların vazgeçilmezleri arasındadır. Fotoğrafçılar tarafından stüdyo ve dış mekan çekimlerinde reflektörler sık sık kullanılır.

Fotoğrafçılıkta kullanılan reflektörlerin örnekleri.

Reflektörlerin bir diğer özelliği gölgeleri yumuşatabilmesidir. Bu kadar sık kullanılmasının bir nedeni de gölgeleri yumuşatma özelliğidir.

Trafikte kullanılan reflektörlerin örneği.

2- Trafikte Reflektör

Trafikte kullanılan reflektör neredeyse herkes tarafından görülmüş olsa da çoğu zaman ismi akıllara gelmiyor veya görülen şeyin reflektör ismine sahip olduğu bilinmiyor.

Trafikte isimlendiriliş şekli reflektör olan bu ürünler üçgen şekle sahip. Üçgen reflektör, ihtiyaç dahilinde kullanılabilmesi için tasarlanmış.

Trafik terimi üçgen reflektörlerden her araçta ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilmesi için en az iki adet bulunması gerekiyor.

Trafikte kullanılan reflektörlerin örneği.

Üçgen reflektörlerin kullanımına örnek olarak gece otobanda giderken aracın motorunda oluşan bir sorun verilebilir.

Motorda oluşan sorundan dolayı aracı kenara çekip bakmak gerekiyor. Aracı kenara çektikten sonra kaputu açıp motoru incelemeye başlamadan önce ilk yapılması gereken reflektörlerin çıkarılması. Bagajda bulunan reflektörleri çıkarıp arabanın ön ve arkasına belli mesafe uzaklığa koyarak yoldan geçenlerin dikkat etmelerini sağlamak gerekiyor. Bu sayede hem aracında sorun olan kişi hem de yoldan geçen diğer kişiler emniyetli şekilde daha güvende olabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.