Karakterler Yazarı La Bruyere

0
5238

La Bruyere, ünlü Caractères (Karakterler) kitabının yazarıdır. Tam adı Jean De La Bruyere olan Fransız Klasik şairinin başarıya ulaşmasındaki büyük etken gerçeğe uygun gözlemleri ve sahip olduğu eşsiz üslup olarak gösterilmektedir.

La Bruyere University of Orléans hukuk öğrenimini gördükten sonra maliye işlerinde çalışmış 1693 yılında ise akademiye üye olmuştur.

16 Ağustos 1645 – Paris doğumlu olan Jean De La Bruyere yazar ve ahlakçı olarak anılmaktadır.

Düşüncelerinde Descartes ve Pascal’ın etkileri görülen yazar, Karakterler kitabında bir ahlakçı gözüyle ileri sürdüğü felsefi görüşlerle dikkat çekmesinin yanı sıra karakter tasvircisidir. Kitabının başarısındaki bir etken de bu özelliğidir. Kitabın arka kapağında yazanlar şu şekildedir:

” La Bruyere (1645-1696), gözlemlerinin gerçeğe uygunluğu ve üslubunun eşsiz inceliğiyle büyük başarıya ulaşmış bir düşünce ve edebiyat adamıdır.

Düşüncelerinde Descartes ile Pascal’ın etkileri görülür. Karakterler’de bir ahlakçı gözüyle ileri sürdüğü felsefi görüşler dikkat çekicidir.

Kitapta yer alan özdeyişler, Rochefoucauld, Pascal ve Montaigne’ninkileri andırır.

Devlet ve toplum hakkındaki görüşleri pek belirgin olmamakla beraber, La Bruyere, bu kitapta, köylülerin sefaletini, sömürülüşlerini gözler önüne sermekten çekinmemektedir.

O, bir filozof olmaktan çok, özgür düşünceli bir şahsiyettir. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.