Aselsan Bu Defa Elektrikli Otobüs Üretti!

0
2384
İlk yerli ve elektrikli otobüsümüzün arkasında da Aselsan gücü var!

 

Aselsan özellikle son yıllarda geliştirdiği ve gerçekleştirdiği sayısız projeyle adından sıkça söz ettiriyor. Bu defa da alıştığımızın dışında bir projeyle karşımıza çıkıyor. Alıştığımızın dışında diyorum çünkü Aselsan ismini duyduğumuzda aklımıza ilk gelen askeri projeler oluyor bu yüzden de “ Tamamen yerli ilk elektrikli otobüsümüzü ürettik ve sadece 8 dakikada şarj oluyor ” haberini gördüğümde de projeyi gerçekleştirenler içinde Aselsan olacağı aklımın ucundan bile geçmedi ama itiraf ediyorum Aselsan’ı gördüğümde bir hayli sevindim. 🙂

 

Avenue EV sadece 8 dakikada tam şarj olabiliyor.
Avenue EV sadece 8 dakikada tam şarj olabiliyor.

Türkiye’nin ilk tamamen yerli elektrikli otobüsünün ismi: “Avenue EV”. Bu otobüsü planlayan,geliştiren ve üreten iki isimden oluşan bir ortaklık: Temsa ve Aselsan. Yeni üretilen teknoloji ürünlerinde özellikle de elektrikli araçlarda sıkça karşılaşılabilen sorun şarj olma süresi fakat bu sorundan ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsümüz Avenue EV’de söz dahi edilemiyor çünkü yalnızca 8 dakikada tam şarj olabilen Avenue EV bu şarjıyla 50-70 km gidebiliyor.

 

İlk Milli Otobüsümüz: Avenue EV
İlk Milli Otobüsümüz: Avenue EV

Sabancı Center’da düzenlenen Avenue EV’in tanıtım törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de katıldı.
Avenue EV yenilikçi,çevreci olarak tanımlanmasının yanı sıra çok kısa sürede,8 dakika, tam şarj olabilme özelliğiyle de öne çıkyor. Avenue EV, 8 dakikada tam şarj olabilme özelliği sayesinde duraklarda kısa sürede olacağı şarjlarla kesintisiz şekilde halkın hizmetinde olabilecek.

 

Soldan Sağa: Orhan Akbaş (Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Müdürü) , Zafer Kurtul (Sabancı Holding CEO'su) ve Faruk Özlü (Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı)
Soldan Sağa: Orhan Akbaş (Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Müdürü) , Zafer Kurtul (Sabancı Holding CEO’su) ve Faruk Özlü (Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı)

Avenue EV tanıtılırken verilen bilgilerde; otobüsün elektrikli olması sayesinde sahip olduğu sıfır karbon emisyonuyla çevreci bir otobüs olduğu, yüksek teknolojiyle donatılmış konforlu,sessiz ve performansı yüksek olduğu, araç içi internet ve veri bağlantısı opsiyonuna sahip olduğu, sahip olduğu klima sistemiyle yolcu kabininde yaz kış her mevsim daha konforlu yolculuk imkanı sunduğu belirtiliyor.

 

Yüzde yüz yerli ilk elektrikli otobüsümüz: Avenue EV
Yüzde yüz yerli ilk elektrikli otobüsümüz: Avenue
EV

Avenue Ev sahip olduğu geniş iç hacmiyle de dikkat çekiyor. En dikkat çekici unsurlardan biri de başta da bahsettiğim gibi Aselsan. İlk tam milli elektrikli otobüsümüz Avenue EV’in elektrikli çekiş sistemini bilin bakalım kim geliştirdi? 🙂 Tahmin ettiğiniz gibi.. Aselsan tarafından Avenue EV için geliştirilen tamamen yerli oldukça yüksek verimli ve elektrikli çekiş sistemi sayesinde Avenue EV uzun süre bakım gerektirmeden hizmet verebilecek.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.