Dünya’nın Büyük Kuzeni

0
2305

NASA’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre Dünya’ya birçok yönüyle benzeyen bir gezegen keşfedildi.Dünyamıza 1400 ışık yılı uzaklıktaki gezegene ” Dünya’nın büyük kuzeni ” denildi.

Teknik adı ” Earth 2.0 (Dünya 2.0) ” ve ” Kepler-452b ” olan bu gezegenin Kepler-452b adı keşfedildiği Kepler teleskobundan geliyor.

Oxford Üniversitesi’nden Suzanne Aigrain’e göre keşfedilen gezegen Dünya’ya gerçekten benziyor. Aigrain “Özelliklerine bakınca, Kepler-452b bugüne kadar karşılaştığım Dünya’ya en çok benzeyen gezegen” derken, Uzay fizikçisi Martin Archer “Evet nihayet, Dünya’yainanılmaz şekilde benzeyen bir gezegen bulduk. Bu gezegenin Dünya’dan yüzde 60 daha büyük olduğunu biliyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Dünya’nın büyük kuzeni denilen Kepler-452b’nin yörüngesinde döndüğü yıldızla arasındaki mesafenin Dünyamız ve Güneş arasındaki mesafeye yakın olduğu ve Kepler-452b’nin yörüngesinde dolaştığı yıldızın Güneş’le aynı grupta olduğu tespit edildi.Bu yıldız, büyüklük ve parlaklık bakımından Güneş’le neredeyseaynı olsa da Güneş’ten 1,5 milyar yıl daha yaşlı.Kepler-452b’nin yörüngedeki yolculuk süresi ise Dünyamızdan 20 gün daha fazla, 385 gün.

Kepler-452b

Bilim insanları 1400 ışık yılı uzaklıktaki yeni keşfedilen bu gezegenin yerçekimi gücünün kabaca Dünyamızdan iki kat fazla olduğu görüşünde.Ayrıca Kepler-452b’nin yapısının Dünyamızla aynı olduğuna inanan bilim insanları net bir şey söyleyebilmek amacıyla araştırmalara devam ediyor.

Nasa uzmanlarından biri “Bu yıldızdan gelen güneş ışınları Güneş’ten gelen ışınlara çok benziyor. Bu yüzden tıpkı Dünya’daki gibi, bu gezegendeki bitkiler de fotosentez yapabilir.” diyor.

Genel olarak NASA Kepler-452b’nin yaşam var olabilmesi için elverişli bir ortama sahip olduğunu düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.