Armutlu

0
4961

Bugünkü yazımda Armutlu’dan bahsedeceğim biraz. Armutlu Yalova’ya bağlı bir ilçe. İlginçtir ki Armutlu’da bulunan İhlas Armutlu Tatil Köyü ilçeden bağımsız küçük bir şehir gibi. Şehir gibi diyorum zira ilçenin sahip olmadığı birçok imkan bu tatil köyünde mevcut. Sahip olduğu imkanlarla cezbedici bir tatil köyü olan İhlas Armutlu Tatil Köyü  hakkında da her şeyin ücretli olması gibi bazı şikayetler de bulunuyor.

Belediyenin var olduğuna dair neredeyse tek kanıt köy hamamı yakınında bulunan belediye binası. Büyük ihtimalle ilçeyi gezdiğinizde belediye başkanının ne yaptığını ve gelişmeye bu kadar açık bir ilçede bazı şeylerin neden olmadığını çokça merak edecek ve kendinize soracaksınızdır. Soracaklarınız arasında, “Bu ilçede neden çöp konteynerı yok?” da olacaktır büyük ihtimalle.Bu sorunuzun ardından bir çöp konteynerı bulursanız da şanslısınız demektir çünkü ilçenin merkezi iskele ve çevresinde bile çöp konteynerı bulmak için bayağı dolaşmak gerekiyor.

İlçenin güzelliklerinden bahsetmeyi de sona bırakmak istedim. Armutlu’da bulunan hamamların (köy ve dağ hamamı) suyu kükürt açısından bir hayli zengin ve faydalı olduğu söylenmekte. Denizinde fazla yosun bulunsa da evinizden denizi izlemek bir hayli keyiflidir. Özellikle iskeleye yakın oturuyorsanız balkonunuzdan meydanı izlemek size mutlaka keyif verecektir. İDO geldiğinde oluşan kalabalık karşısında afallayabilirsiniz, İDO’nun gelmesinin hemen ardından ise tetikte bekleyen çocukların kaçak şekilde deniz otobüsüne binip İDO’nun en tepesinden denize atlayarak büyük keyif aldıkları tehlikeli aktiviteleri karşısında şaşırmanız da mümkün tabii. Çocukları indirmeye çalışan İDO görevlisinin bazen sinirlenerek çocukları tuttuğu gibi denize atması anında yüzünüzde bir gülümseme belirir herhalde. 🙂

Armutlu deyince özellikle belirtmek gereken bir şey daha var. “İzzet Kaptan” Yılların efsanesi İzzet Kaptan’ın tur gemisi gezilerine halen devam etmekte ve her sabah uğradığı noktalardan biri de Armutlu.Tabii turlar gün boyu gece de dahil olmak üzere devam ediyor. İzzet Kaptan Tur Gemisi’nin yanı sıra bir de Ünsal Kaptan var. Öğlen yüzme molalı tur gece de eğlence turu yapan Ünsal Kaptan Gezi Gemisi hareket edene kadar tüm iskeleye müzik de dinletiyor.Liste genel olarak aynı olsa da müziklere yenileri de ekleniyor bazen. Gece yürüyüşe çıktığınızda,iskelenin soluna doğru yürüdüğünüzde konumu ve mimarisiyle seveceğiniz birçok bina ve villa fark edeceksiniz. Özellikle içlerinde bir tanesi var ki… “Villa gibi villa, yapmışlar helal olsun.” diyeceksinizdir. İsmi “Gözde Villa” olan bu villa ismine yakışan şekilde sahilin gözdesi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.