İplik kralından sürpriz yatırımlar

0
2869

Türkiye’nin iplik kralı deyince herkesin aklına Gaziantepli Abdülkadir Konukoğlu gelir. Toplam 500 bin iğlik kapasitesi ve ürün çeşitliliği ile Türkiye’nin en büyük iplik üreticisi olan Sanko Holding’i kardeşleriyle birlikte yöneten Abdülkadir Ağa’nın son yıllarda masasının üstü enerji projeleriyle dolu.

Sanko da birçok grup gibi enerji için kesenin ağzını açmış durumda. Grup bu yıl 700 milyon dolarlık yatırım yapacak; bunun 400 milyon doları enerjide gerçekleşecek. Aslında bu rakamın bir kısmı 2014’te başlayan yatırımlar için kullanılacak.

Sanko geçen yıl Niksar-Erbaa‘da 76 MW’lık Tepekışla Barajı ile Adıyaman Gölbaşı’nda 150 MW’lık yerli kömüre dayalı termik santral yatırımlarına başladı. Tepekışla Barajı yatırımının 2015’te tamamlanması planlanıyor. Gölbaşı Termik Santrali’nin ise 2017’de devreye alınması planlanıyor. Ayrıca, 1 milyar doların üzerinde olan 800 megavatlık ithal kömüre dayalı Yumurtalık Termik Santralı’nın yatırım planlaması tamamlanmış ve son izinler bitme aşamasına gelmiş. Enerjiye iki yıl için 400 milyon dolar yatırım bütçesi ayıran Sanko’nun kalan 300 milyon dolarlık yatırım bütçesinin üçte biri tekstil sektöründeki modernizasyon ve yenileme yatırımlarına gideceğini de belirtelim.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, “Tekstil sektöründe modernizasyon ve yenileme için 105 milyon dolar, çimentoda 55 milyon dolar, iş ve tarım makinelerinde 90 milyon dolar, ambalaj ve diğer sektörlerde ise 50 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceğiz” diyor.

Abdülkadir Ağa’ya göre, 2015’te ekonomi 2014 ile benzer olacak, yani ekonomi yatay vaziyette devam edecek. Birçok yatırım kararının genel seçimler sonrasına ertelenmesini bekleyen Konukoğlu, yılın son çeyreğinin daha iyi olacağını düşünüyor.
Para Dergisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.