Çiçekler Bu Defa Çölde Açtı!

0
5702

 

” Çölde çiçek açar mı? ” dediğinizi duyar gibiyim. Evet açıyormuş. Hem de öyle böyle değil. Şaşırtıcı değil mi? Diğer bir şaşırtıcı nokta ise çiçeklerin açtığı bu çölün ” Dünya’nın en kurak noktası ” olarak nitelendirilmesi. Burası Atacama Çölü.

Atacama Bölgesi, Şili’nin başkenti Santiago’nun yaklaşık 750 kilometre kuzeyinde bulunuyor. Dünya’nın en kurak noktası olarak ün yapan bu çöl, bu sene açtığı çiçeklerle görsel bir şölen oluşturuyor. Çölde çiçek açması bize garip gelebilir fakat daha garip gelecek şey Atacama Çölü’nün her 5 veya yedi yılda bir çiçek açıyor olması.

Atacama Çölü, her beş veya yedi yılda bir çiçek açsa da bu  sene açtığı  Ebegümeci çiçekleriyle oluşturduğu görsel şölen öncekilerden farklı. Bu sene açan çiçekler Atacama’da son 18 yılda açan en renkli çiçekler. Bu kadar renkli çiçeklerin açmasındaki etken ise El Niño.

El Niño, son derece sıcak bir su kütlesi ve Şili kıyıları açıklarında bulunuyor ve bu sene, bölgesel yağmurların daha erken yağmasında ve bölgede yaşanan sel baskınlarında etkili oldu. Dünya’nın en kurak noktasındaki son 18 yılın en renkli çiçekleri de işte bu sayede açtı.

Atacama Bölgesi’ndeki bu olay ” Desierto Florido ” olarak adlandırılıyor. Desierto Florido,  “çiçeklenmiş çöl” manasına geliyor.

Atacama Çölü’nde açan bu çiçekler bölgedeki kelebekler ve diğer böcekler için de büyük bir nimet zira kelebekler uzaklardan çiçeklerin özü için geliyorlar. Diğer böcekler de polenleşmenin sağlanmasında büyük bir etken.

Atacama Çölü’ndeki görsel şöleni bir de kendi gözünüzle görebilmeniz için aşağıya birkaç resimden oluşan bir foto galeri ekledim. Beğenmeniz dileğiyle.. 🙂

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.